Като хляба
Толкова отдавна не беше усещала този вкус. Вече не си спомняше дали си го беше забранила или някак така, от само себе си, я беше напуснала тръпката, която точно този неповторим аромат можеше да възбуди. Пръстите и докосваха малкото късче като първото докосване до лицето на любим – малко плахо, леко нетърпеливо и много, много нежно. Искаше да усети всяка издатинка на семенцата, всяка коричка, попрехвръкнала във фурната, всяка бръчица, прорязана от жарта на живота.
Доближаваше дъхавото парченце до лицето си и се опитваше да събере в едно всичко, което и напомняше този аромат – полюшването на маковете по синорите, фойерверките от скакалци при всяка крачка. Топлата сърцевина на тестото, в което пръстите потъват, мачкат, преобръщат го в настръхващия постъпателен ритъм на живота. Плъзват се по повърхността му, търсейки грешки в мекотата, в гладките извивки на тайните мускули, които са се подемнали от брашно и вода – земна плът и небесна благодат – настръхнала гръд и топлината на слънчеви длани.
Устните и се разтваряха под сянката на притворените и клепки – същият вкус. Дали? Никога ароматът на живот не е бил толкова наситен, нито вкусът на слънце така осезаем. Ничии пръсти не са прониквали така дълбоко в долапите на душата и, да намерят застиналата жила нежност, способна да се отдаде и нахрани стотици. Никога преди глътката не е носела така разчленено усещането за всяко семенце, за всеки трепет и цвят от безбрежната шир на полето. И същевременно, усещането за… цялост, за ситост, за утоленост дори на този глад, за който сама не е подозирала, че изпитва.
Усмивката се плъзна по лицето и, откъсна се от запетайката на дясната и буза и полетя към входа на пекарната. Искаше да обиколи масите, да потанцува с изкусителната пара над тавата с готови хлебчета, да се шмугне под точилката на хлебаря и лъхната от жегата в пастта на фурната, да изскочи задъхана под капчука. Тя протегна ръка, усетила трохи по устните си. Нека. Ще ги остави така – утре и той да ги открие. И нея… като хляба.
Ах …
И, моля ти се – ‘долапи на душата’??? Нема ли по-елегантна дума за тез’ чекмеджета? Иначе:
Ах …
И кво стана – той откри ли трохите? А нея? А хляба?
Ама, кво ви става, бе, хора? ‘се на най-интересното прекъсвате. Тва да не ви го искат на изпита за софиянец?
Ах …
Чи кво му ие на долапа? Страхотна думичка. Не я слушай, Гертруд, опитва се да ти разроши мозъка, състигнали са я пролетните закачалки
нищо му няма на долапа, но много образно си представих душата ми с милон и едно долапчета и все забравям гаранцията за пералнята, например, в кое е Закачалко
Ама много ме радвате и двете, закачалки такива сладки!
Сега като се замисля… май вместо долап съм искала да кажа “нощви”, ама вече виждам как Рошавкото си емва веждите чак под чардака на бретона и Нека да си е долап, че да има по-голяма тайнственост (и вместимост ).
Зо, мозъка ми е толкова рошав в момента, че ако някой знае рецепта за сресване и къде се продават диско-въшки за прихващане в правилната посока, да казва
Малко вероятно е да се намери нещо, което да среши твоя
а не е и нужно