Многото лица на града
Различно са устроени хората – някои изобщо не могат да свикнат с промените, а пък други са достатъчно гъвкави и без много усилия успяват да се закрепят и справят при всяка промяна в средата. Явно втората група успява да изяви по-изразително гените, които човекът е получил в дар от тежката цедка на естествения отбор, когато наравно с другите живи същества е трябвало да търси своята ниша. И така от пещерите и шатрите, постепенно сме стигнали до милионните, сътворени с въображение, труд и борба градове.
Аз съм се родила в малък град и когато дойдох в София всичко ми изглеждаше като някаква адски объркана мозайка, в която изобщо не знаех как съм попаднала и как да се справя. Както казва един мой колега “Жените страдат от топокретенизъм”. Е, аз бих добавила, че все пак има някакъв градиент и аз съм някъде там, по средата (щом поне с карта се оправям без проблеми). И все пак, в онези първи студентски седмици тук бях изпаднала в пълно отчаяние и ужас. Тогава се бях зарекла в никакъв случай да не оставам в тази “гадна и мръсна София”.
Хмм, да, ама … “голям кадър щракни – голяма дума не казвай”!
Не минаха година-две и се оказа, че завърших, намерих си работа тук, омъжих се и в крайна сметка останах. И все пак имам късмета да съм от групата на приспособимите хора, защото постепенно, от година на година ежедневието ме погълна и даже започна да ми харесва. Забързаният живот внася един особен ритъм, към който така привикваш, че в крайна сметка ако го няма, започва да ти липсва. Сякаш постепенно магията на града полепва по теб, заедно с прахоляка по улиците, миризмата на бензин, кишата и солта през зимата, наблъсканите по тротоарите коли и ежедневната тегоба на задръстванията.
И все пак, всичко, което си постигнал, децата ти, семейството, приятелите, хората, които обичаш, местата, които те връщат в хубавите спомени… всичко това те кара някак да се усмихнеш и да погледнеш наоколо с други очи. Тогава откриваш, че въображението ти може да допълни ежедневните картини и от прозореца на тролея, залезът да придобие очарованието на една градска савана, а уличните лампи да заприличат на палми
Или, че първият сняг може да украси улиците, да предизвика хората да се усмихват повече и да преобрази дори местата, които са ти до болка познати…
Постепенно успяваш да намериш местенце, където дори и в сърцето на града, всяка сутрин да минаваш и да се заредиш с енергия. Където може да усетиш босите стъпки на изнизващата се зима, или да успееш да разчетеш песента на лятото в шарката на листата…
София има толкова много лица, толкова цветове, нюанси, настроения, колкото различни възрасти и съдби е приютила. Остава само да се разходиш по улиците, по алеите, да влезеш в храмовете, да се вгледаш в потока от хора или в поникналите в пукнатините на асфалта цветя, и винаги ще успееш да намериш нещо интересно и неповторимо, което да те накара да се усмихнеш и да кажеш “И все пак, въпреки всичко, тя си е нашия дом, нашия обичан и многолик град”.
Да ти кажа честно – аз съм родена в този град и той пред очите ми стана такъв, какъвто е сега – все по-мръсен и мизерен – пред очите ми изкорениха кестените на Патриарха, изчезна градинката на “Света Неделя” и т.н., и т.н.
Но и друго трябва да кажа честно – ако не бяха снимките на Ники и твоите сега, щях да се чувствам много по-зле
Благодаря!
Много се радвам да чуя, че помагам(е), за ведрото ти настроение и се надявам да продължим да го правим (доколкото и Ники обича urban-фотографията)
Това ми напомня за една доста отлагана публикация, която мисля някой ден да драсна. А каква е тя to be continued …
Поздрави Ему
П.П. “голям кадър щракни – голяма дума не казвай” – Амм. Големият кадър съдържа доста големи думи .
Еей, сега да не ни измъчиш цял месец, докато я драснеш!
А колкото до големия кадър, явно го разбираме еднакво — по-добре да кажеш много само в един кадър, отколкото да приказваш и пишеш много. Което много ме радва Значи ще си имам добър коректив, да ме бутне навреме ако започна твърде много да приказвам, вместо да оставя кадрите да говорят
Пък аз нали идвам само от време на време, че и за малко… Ама лампите ми приличат повече на многоглави жирафи
Няма значение колко често – винаги ти се радвам много!
Аха, и жирафи има, разбира се – какво е савана без жирафи! Като гледам и във Варна ги има